MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Fåtölj 15175188
nr 1517 5188
Yngve Ekström
(1913-1988), Sverige
Fåtölj, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige, Lamino, Swedese, Skiktlimmat och formpressat trä, fårskinn i grått, Brännstämplad Swedese. Höjd: cm
Kondition: slitage på skinn
Yngve Ekström, född 1913, död 1988, svensk möbelformgivare från Småland.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
3.200 kr
måndag 23 januari 2023
kl 20:38:52
2.000 kr
2.400 kr
3.000 kr
Yngve Ekström
Läs mer om Yngve Ekström